Личните качества са имунитет

Накратко изложени 12 лични качества, чрез които човек получава известен имунитет към напрежението.

Както при стомашните заболявания, човек трябва да знае какво не му понася и какво му действа добре. Освен това, чрез самоанализ и с малко усилия, човек може да коригира някои автоматични действия като го замени с подходящи. Някои навици изискват много малко внимание, за да престанат да бъдат вредни.

Най-важни остават основните стремежи на човек, защото не бива да забравяме, че всеки организира живота си според целите, които смята, че е добре да постигне.

Ето и важните 12!

  1. бъдете опитимист

Целият живот на човека, включително материалните събития, се основават на присъщия му начин на мислене. Отрицателните мисли сериозно нарушават психическото и физическото равновесие, като едновременно пораждат изкуствена стресова реакция. Песимистът вечно гледа към бъдещето в очакване на отрицателни преживявания. Съответно и рядко предприема инициатива, тъй като е парализирана и твърдо отрича, че „монетата има две страни“. Оптимистът си казва: Сега не успях, но другият път ще успея!

2. правете само едно нещо в даден момент

Установено е, че едновременното извършване на много неща вреди на мисленето и на нервната система и ни пречи да живеем в настоящето. Нерешителността например, вероятно не е нищо друго, освен желание да се решат всички проблеми наведнъж, а това блокира съзнанието. Нещата трябва да се правят едно по едно, за да изживяваме докрай всеки момент!

3. не искайте винаги да печелите

Особено важно е човек да умее да губи. Става въпрос за способността на интелигентният човек да разбира, че не винаги е възможно да печели. Какъвто и неуспех да сме преживели, той неизбежно ни дава някакъв важен урок. Винаги трябва да сме наясно къде сме направили онази погрешна стъпка, предизвикала неуспех. Анализът на личните грешки със сигурност предоставя на индивида необходимите средства за победа. Човекът, който умее да губи, не пилее времето си в оплаквания, а веднага опитва отново!

4. не се изолирайте от хората и се помъчете да направите нещо за тях

Изолираният човек се храни от собствените си мисли и емоции и се затваря за прогреса и еволюцията, произтичащи от взаимоотношенията с другите. Общественият живот е необходим за човека и емоционалната му стабилност. Интровертът често се лишава от многообразието на идеите, лишен е от благотворното въздействие на общуването. Затова, не чакайте хората да дойдат при вас, поемайте инициатива и да ги потърсите. Нужно е да превъзможнем егоистичните си интереси и за известно време да престанем да мислим за личната си изгода – вместо това трябва да се помъчим да направим нещо за другите!

5. не критикувайте другите, опитайте се да ги разберете

Навикът постоянно да критикуваме другите е белег на властна, стремяща се да погълне другите личност, която желае да наложи своя начин на живот. Такава критичност винаги показва стремеж да променим другите според собствените си виждания. Това може да се превърне в опасен навик и води до погрешна преценка – виждат се само недостатъците, но не и добродетелите у другите хора. Всички можем да научим нещо от всекиго!

6. избягвайте безделието и фантазирането

Свободното блуждаене на въображението нанася сериозна вреда на човека, особено ако се превърне в навик, тъй като свиква да живее в нереален свят, който е изградил по свой собствен вкус. Това бягство от действителността  бавно разрушава личната инициатива и способност за адаптация, докато накрая човек заживява в света на фантазията. Причината за нервните смущения е обикновено неспособността да се изправим пред действителността и бягството от нея още повече задълбочава конфликта!

7. бъдете търпеливи и толерантни

Търпението е основната добродетел, която улеснява менталната концентрация. Способността да потънем в изучаване и наблюдение на нещо винаги изисква търпеливо и неотклонно внимание. Нетърпението, от друга страна, предизвиква състояния на нервно напрежение, защото човек живее пренесен в бъдещето. Нетърпеливият човек е абсолютно неспособен да живее в настоящия момент и стига да можеше, би изживял целия си живот наведнъж!

8. бъдете организирани

Организираността увеличава производителността и намалява загубата на енергия. Общо взето, ако човек е организиран физически, той притежава и дисциплина на ума. Тя е необходимо условие за ясна мисъл и подобрява интелектуалната производителност. Спазването на определена дисциплина означава да придобием и повече устойчивост!

9. разтоварвайте се

Човек, който никога не се разтоварва е в значително по-неизгодно положение от онзи, който умее да го прави. Потискането на емоциите засилва прогресивно напрежението и завършва с нервно разтройство. Разтоварването е като „предпазен винтил“, с който постигаме мускулна, психическа и емоционална релаксация. Разбира се, не е разтоварване като даваш воля на гнева си. Много по-добре е да насочим вътрешното напрежение към конструктивна дейност, спорт, учене, хоби!

10. изградете собствена философия за живота

Ако човек няма собствена дълбока философия за живота, той винаги е изложен на несигурност и липса на равновесие. Човек със силни и дълбоки убеждения притежава по-голяма устойчивост и способност да се справя в трудни ситуации. Най-много постигат хората, чиито идеали са резултат на дълбоко разбиране преди да се превърнат в убеждения. Възможно е човек да има погрешна представа за много неща, но ако са такива убежденията ми и твърдо вярва в тях, те ще му осигурят емоционална стабилност!

11. не губете чувството си за хумор

Липсата на чувство за хумор често ни кара да приемаме прекалено сериозно живота и той губи привлекателност. Добре е да знаем как да открием и разберем смешната страна дори в трудни ситуации. Не гледайте на себе си и на живота твърде сериозно!

12. радвайте се на простите неща в живота.

Хората  обикновено живеят в очакване на някакво бъдещо събитие, което ще им позволи да постигнат мечтаното щастие, а това винаги пречи да се радват на нещата, които имат. Човешкото същество страда от лошия навик да мисли за всичко, което му липсва, а не за всичко, което вече има. Оттам идва и неспособността да се радва на постигнатото. Основният смисъл на щастието е способността да живеем пълноценно в настоящият момент. Отегчението, тъгата, скуката са присъщи на хора, които не знаят как да видят чудесата на настоящият момент и трябва да се научат да откриват прекрасния свят, скрит в простите неща на живота и да им се радват!

Тези 12 точки описват накратно поведението, което помага да водим по-добър и по-здрав начин на живот и да понасяме успешно превратностите на живота!

Даниела Ангелова

Астропсихолог

консултация/терапия/обучение

0877/810672

astroanalitik@abv.bg

https://web.facebook.com/astroanalitik.eu/

социални бутони

Be the first to comment

Leave a Reply

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван


*